Wyposażenie pracowni elektronika hobbysty cz.3 – ostatnia

Reading Time: 4 minutes

Cykl porad dla początkujących elektroników, odnośnie wyposażenia własnego warsztatu miałem zakończyć na części drugiej, taki był zamiar, jednak w związku z coraz większą popularnością elektroniki cyfrowej i mikrokontrolerów, postanowiłem napisać kolejny artykuł rozszerzając całość o tą właśnie dziedzinę.

Elektronika oparta o programowalne mikrokontrolery różni się znacznie od zwykłej elektroniki analogowej, jak i samej elektroniki cyfrowej opartej na starych dobrych bramkach logicznych. Pozwala ona dość szybko i niewielkim kosztem budować dość zaawansowane urządzenia, o których do niedawna zwykły elektronik hobbysta, a już na pewno początkujący mógł jedynie pomarzyć. Wszelkie roboty, inteligentne sterowniki urządzeń domowych, rozbudowane urządzenia przydatne w twojej pracowni jak wytrawiarka do płytek PCB, mierniki, inteligentne zasilacze warsztatowe są obecnie w twoim zasięgu.

Jeśli ta właśnie dziedzina elektroniki jest właśnie tym co ciebie najbardziej interesuje, to na początek powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i urządzenia.

Mikrokontrolery, Arduino, Raspberry Pi itp.

Na samym początku powinieneś dokładnie przemyśleć w oparciu o jaką technologię chciałbyś tworzyć swoje projekty, czy będą to zwykłe mikrokontrolery jak atmega lub ARM, którym będziesz musiał poświęcić więcej czasu na poznanie ich architektury i języka programowania, czy też gotowe układy, które są prostsze w programowaniu jak Arduino, czy też Raspberry PI, a i dogłębne poznanie ich architektury, przynajmniej na początek nie jest konieczne.

Atmega

Są to mikrokontrolery firmy Atmel, do których programowania będziesz musiał poznać język C/C++, Bascom lub specjalną odmianę asmemblera. To jaki język wybierzesz zależy od ciebie i Twoich własnych preferencji. Odmian mikrokontrolerów tej firmy jest cała masa, a różnią się między sobą ilością pamięci, wbudowanymi peryferiami, poborem prądu i napięciem zasilania. Na szczęście do ich programowania wystarczy poznać jeden wybrany język.

ARM

Tutaj także masz do wyboru kilka odmian tego mikrokontrolera, do którego oprogramowania będziesz potrzebował znajomości C lub C++. Tutaj link do przykładowego kursu http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/arm-jak-zaczac.html.

Arduino

To specjalnie opracowana platforma sprzętowa i środowisko programistyczne, stworzone w celu umożliwienia prostszego i szybszego zaczęcia budowania własnych projektów. Platforma ta oparta jest o procesory firmy Atmel (Atmega/AtTiny/XMega)

Raspberry PI, Banana PI, Orange PI

Platformy te oparte są o mikrokontrolery ARM, dużo bardziej wydajne i bardziej rozbudowane niż mikrokontrolery firmy Atmel, ale też i dużo droższe. Platformy posiadają własny system operacyjny oparty na Linuksie lub Androidzie. Są to już swego rodzaju pełne komputery do których można podłączyć, mysz, klawiaturę, monitor, kabel sieciowy, kamerę itp.

To jaką platformę, czy też mikrokontroler wybierzesz będzie zależało już od ciebie, warto jednak w przypadku gołych mikrokontrolerów zaopatrzyć się od razu w ich kilka sztuk.

Płytki stykowe

To na nich właśnie będziesz budował prototypy swoich urządzeń, czy bardziej zaawansowanych robotów. Warto zwrócić uwagę na to, aby takie płytki były dobrej jakości, zawierały przynajmniej 840 pól i miały po obydwu stronach po dwie linie zasilania. To ułatwia pracę i często pozwala uniknąć frustracji :]

Kable i przewody do płytek stykowych

Najlepsze są dedykowane do płytek stykowych kable i przewody. Dobrze jest zaopatrzyć się w jakiś większy komplet różnej długości przewodów sztywnych (drut) i różnej długości przewodów miękkich (linka).

Komplet elementów elektronicznych

Dławiki, kondensatory, rezystory, tranzystory, stabilizatory napięcia, silniki i inne czujniki w zależności od czego będziesz chciał zacząć. Można zaopatrzyć się w gotowy zestaw dla kursantów ale według mnie taniej jest skompletować takie elementy samemu.

Komputer (stacjonarny lub laptop)

Na nim będziesz pisał oprogramowanie pod mikrokontrolery lub arduino.

Programator USBasp

Za pomocą niego będziesz mógł oprogramować mikrokontroler. Przydatny często także w przypadku Arduino.

Laminat

Pokryty miedzią laminat jedno i dwustronny do zbudowania gotowego urządzenia i zwięczenia tym samym efektów twojej pracy. Są osoby co używają płytek uniwersalnych ale przygotowane samemu PCB jest bardziej estetyczne, mniej awaryjne i trwalsze.

Drukarka laserowa

Na niej będziesz drukował mozaikę ścieżek, do późniejszego przeniesienia ich na płytkę.

Wytrawiacz, kuweta, papier kredowy

Jako uzupełnienie swojego warsztatu, potrzebne podczas przygotowania płytek PCB

Jest tego trochę i często nie jest to tani sprzęt ale tak samo jak w przypadku innych narzędzi warto się w nie zaopatrzyć sukcesywnie, nie od razu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + trzy =