EasyElectronics, czyli komplet kalkulatorów, generatorów i baza elementów elektronicznych

Reading Time: 3 minutes

EasyElectronics to nowy projekt, który realizuję w wydajnym i przenośnym języku programowania C++ wraz z biblioteką Qt. Program powstaje z kilku powodów. Pierwszym jest to, że w ogólnie dostępnych kalkulatorach z internetu zawsze coś mi nie pasowało, a to były one online, więc i nie zawsze były dostępne, a to napisane w Javie, co również niosło ze sobą pewne komplikacje, a to znów wynik był generowany w czasie rzeczywistym co znowu prowadziło do jego zakłamania jak niechcący wcisnąłem jakiś klawisz w komputerze lub kliknąłem myszką i tym samym zmieniłem przypadkowo wartości (co wcale nie jest takie rzadkie w pracowni elektronika 🙂 ), były dostępne na jedną platformę jak np. Windows, czy Android, a to znowu nie posiadały wszystkich potrzebnych mi narzędzi, były nieintuicyjne, brzydkie, a zdarzało się że poprawność generowanego wyniku był dyskusyjny. Wiele z nich jest tez od kilku lat nie rozwijanych.

Kolejnym powodem jest to, że aplikacja powstaje jako moja wprawka programistyczna, więc jej pisanie przyczynia się do dalszego zwiększania moich umiejętności jako programisty 🙂

Program powstaje głównie na moje własne potrzeby ale z zamiarem jego udostępnienia dla większej społeczności. Docelowo będzie on dostępny na platformy Linux, Windows oraz Android. Zawierał będzie kalkulatory takie jak np. kody rezystorów, dławików, kondensatorów, prawo ohma, prąd, napięcie, moc, połączenie równoległe i szeregowe rezystorów, kondensatorów, dławików, kalkulatory dla liczb dec, bin, hex, oct, kalkulator szerokości ścieżek na PCB  itp. generatory znaków dla wyświetlaczy ciekłokrystalicznych oraz bazy najpopularniejszych elementów elektronicznych (najważniejsze informacje z not katalogowych) dla mikrokontrolerów Atmel, PIC, tranzystorów bipolarnych i unipolarnych.

Program dostępny będzie na licencji GPL3. Szczegóły i rozwój prac można śledzić na stronie http://www.hostedredmine.com/projects/easyelectronic/issues. W komentarzach do tego artykułu można zgłaszać też propozycje dodatkowych funkcjonalności.

Niniejszy artykuł z czasem będę aktualizował i uzupełniał o zdjęcia z powstającej aplikacji, linków do kodów źródłowych, co zostanie wdrożone z propozycji, a co nie itp.

Aplikację rozwijam w swoim wolnym czasie, po za pracą i kiedy nie zajmuję się innym hobby jakim jest np. elektronika, czy podróże rowerowe :] stąd też nie jestem w stanie określić dokładnie czasu w jakim aplikacja powstanie. Planuje jednak, że będzie to od 6ciu do 8miu miesięcy. W tym czasie powinna być udostępniona pierwsza używalna wersja beta do pobrania z serwera. Jeśli przez kolejne 3y miesiące nie zostaną zauważone większe błędy (te mniejsze będą usuwane na bieżąco), to po upływie tego czasu zostanie udostępniona wersja Release Candidate i zaraz po niej wersja stabilna 1.0.

Menu główne

04.08.2018 – Prawie skończony pierwszy moduł, czyli kalkulator kodów paskowych rezystora. Poniżej pierwsze zdjęcie, jak to będzie wyglądało 🙂

08.08.2016 – Kolejny moduł rozpoczęty, tym razem noty dla mikrokontrolerów AVR.

11.08.2019 – Moduł kalkulatora, rezystora dla diody LED gotowy 🙂

Kalkulator posiada standardowe kolory diod wyprowadzone na widget, po kliknięciu w diodę automatycznie uzupełnia wymagane parametry. Można także wprowadzać i modyfikować parametry ręcznie.

18.08.2018 – Gotowy moduł Generatora znaków dla wyświetlacza HD44780

22.08.2018 – Kalkulator programisty, czyli konwersje między sobą podanych liczb dziesiętnych, binarnych, szesnastkowych i ósemkowych.

2 komentarze

  1. Ciekawy, tym bardziej, że w przyszłości będę chciał go rozbudować o program do projektowania paneli czołowych obudów urządzeń elektronicznych. To jednak luźny plan na przyszłość i czy coś z tego wyjdzie nie wiem. Uważam, że takiego darmowego narzędzia przeznaczonego właśnie do tego celu brakuje, przynajmniej ja nic o takim nie wiem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − 1 =